1.ročník Falcova memoriálu (4.11.2012)

ikona RSS 1.ročník Falcova memoriálu (4.11.2012)

Když poslední říjnový víkend sněžilo, nebylo mi vůbec dobře. Představa závodníků brodících se sněhem se mi moc nelíbila. Ale důvěřovala jsem našemu patronovi Falcovi, že to nějak zařídí. Nakonec to opravdu dopadlo, aspoň nepršelo ani nesněžilo.

Již při přípravě závodu jsem byla velmi překvapena. Jednak velkým zájmem žáčků z jihlavské Psí školičky, kteří nejenom velmi rychle zaplnili přidělených 10 míst, ale zařídili si i vypůjčení velkého auta, které je na závody dovezlo. Druhé překvapení bylo, že mezi jihlavskými závodníky převažovaly děti! Myslím, že velice osvěžily dospěláckou sestavu z Kovalovic. A snad budou i inspirací pro budoucí žáčky naší školičky.

Velmi příjemně mě překvapil také přístup sponzorů, díky kterým jsme mohli letos rozdávat ještě více dárečků než loni. Vynikající byla také spolupráce s Nadačním fondem Podej packu, který pro nás zajistil vytištění diplomů a dalších materiálů a veledůležitou várnici na horký čaj.

K závodu se nakonec zaregistrovalo 25 týmů. Na jednom konci velikostní tabulky byl jorkšírek, trpasličí jezevčík a čivava, na druhém pak středoasijský pastevecký pes a chrti. A všichni si vedli moc dobře. Převáděli rozhodčím, jak se naučili základní poslušnost (sedni, lehni, chůze na vodítku a odložení), jak umí překonávat překážky (kladina, skočky, tunel a kruh) a že za kousek pamlsku umí třeba válet sudy, panáčkovat nebo slalom mezi nohama páníčka. Přivolání bylo ztíženo tím, že po cestě k páníčkovi sváděly pejska nástrahy - plyšová hračka, tenisák, piškot, párek a petka. Na jednou stanovišti prověřovala rozhodčí také teoretické znalosti psovodů. Víte třeba, co znamená slovo BaF v názvu naší školičky? Nebo co je to trimování?

Výsledky byly tak těsné, že o první místo musely Betty (labradorka) a Bonnie (bíglice) bojovat ve speciálním souboji - přivolání přes 5 párků. Betty jeden nechala, a tak se stala celkovou vítězkou závodu.

Úspěšná byla i oblíbená tombola. Kdo něco na začátku závodů přinesl (místo vstupného), dostal lístek a zase si něco z tomboly odnesl. Někdy to byla pěkná překvapení (hlavně velikostní), ale snad si všichni své výhry mezi sebou nějak srovnali a odcházeli spokojeni.

Letos jsme chtěli závodníkům ukázat, co všechno se mohou pejsci naučit.
Kája s flat coated retrievřicí Brixie nám převedla, jak se pracuje s canisterapeutickým psem. Děti si mohly vyzkoušet nasazení obojku a vodítka, procházku s pejskem, podlézání psa a dokonce i polohování. A stejná fenka nám vzápětí ukázala, že přinášení bažantů (zastoupených „dumíky"), nebo vystopování a přinesení zajíce (králičí kůže plněná pískem) je pro ní úplnou hračkou.

Pak nastoupila Dominika s kavalírkou Bonny a zatančili krásný kovbojský tanec. Diváci napjatě přihlíželi a někteří určitě přemýšleli, jak se takové triky, jako je couvání nebo výskok na záda, dají naučit. A když se Bonny na konci odebrala do Hospody U opilého psa, sklidily obě zasloužený potlesk.

Nakonec přišly členky Kynologického klubu BaF Brno a se svými psy předvedly předpisovou skupinovou poslušnost. Kristýna s Agorou a Marcela s Becky se tvářily vážně jako na závodech, a tak nezbylo Bodiemu (s Katkou) nic jiného než vnést trochu legrace a alespoň si pohrál s aportem - velikou činkou.

A konečně se všichni dočkali vyhodnocení a rozdávání cen. A protože si myslím, že vyhrál každý, kdo se přihlásil, bez ohledu na to, jakého dosáhl výsledku, dostali všichni diplom a plnou tašku dárečků. Zvláštní dárky dostala také celková vítězka labradorka Betty s Dagmar Bubniakovou, nejsympatičtější tým (hlasování diváků) westík Dexi a Barbora Heberková a nejmladší psovod Deniska Váňová s Jessicou (yorkšír).

Také jsme vybrali nejlepší výkony v jednotlivých disciplínách: Bonnie (bígl) se Simonou Rouszkovou v Poslušnosti, Jack (JRT) s Mariannou Maláčovou v Překážkách, Sendy (trp.jezevčík) s Kristýnou Havlasovou v Tricích, Molly (grey) s Leou Furryovou v Přivolání a Jana Valíčková s Leou (grey) a Vikinou (kříž.) ve Znalostech.

Nakonec jsme společnými silami snědli nádherný a hrozně dobrý dort od p. Bubniakové a rozjeli jsme se domů ohřát a prohlédnou dárky.

Abychom na závod tak rychle nezapomněli, v průběhu listopadu budeme ještě vybírat nehezčí fotku. A bude to tvrdá práce, protože jich je strašně moc!

Musím poděkovat všem, kdo se zasloužili o ten skvělý nedělní zážitek.
Nejprve naši sponzoři, kteří se letos opravdu plácli přes kapsu: Noviko s.r.o. , Dekonta a.s., Help reality s.r.o., Bioveta a.s.
Pomoc nám poskytl také Nadační fond Podej packu.
Rozhodčí: Helena, Zuzka, Kristýna, Tamara, Katka a paní doktorka Martina jako pomocník.
A dále jedna Hanka jako administrátorka (odstrčená pořád u stolečku) a druhá Hanka jako kantýnská, díky které jsme měli teplý čaj a péči.
Děkuji také všem účinkujícím v našem předváděcím pásmu.
Ale především děkuji všem závodníkům za odvahu, že se do závodu přihlásili, a za vytrvalost, že nezmrzli, a jejich doprovodu, že je v tom nenechali samotné!

P.S. NAPIŠTE SI DO KALENDÁŘE DATUM 3.11.2013