Čtvrtý ročník Falcova memoriálu

ikona RSS Čtvrtý ročník Falcova memoriálu

Každý rok první víkend v listopadu pořádá Psí školička BaF školní závod - Falcův memoriál. Je to závod, který má být pro žáky školičky odměnou a také možností, jak předvést to, co se v průběhu roku naučili.

Také letos jsme se sešli 1. listopadu v Kovalovicích a tentokrát to bylo již počtvrté. Předpověď počasí slibovala chladný, ale jasný den bez deště, závodníků se přihlásilo více než třicet, sponzoři byli štědří - všechny předpoklady pro krásný den se čtyřnohým parťákem byly splněny.

První část Falcova memoriálu je Závod v poslušnosti podle ZOP. Závodilo se v plném rozsahu podle Zkušebního řádu KJ Brno. Rozhodčí Kateřina Kelblová byla k některým nepřesnostem shovívavější, ale každému závodníkovi vysvětlila, v čem chybuje a co ještě musí docvičit. Největším kamenem úrazu se ukázalo být odložení, které kromě baseta Fredericka nezvládl žádný závodník. Naopak přenášet cizí osobou se nechali všichni velmi ochotně. Závodu se zúčastnilo šest závodníků se psy různých plemen - dva němečtí ovčáci, zlatý retriever, malý knírač, gordonsetr a baset. Nejlépe si vedla Laura, fena zlatého retrievera.

Kolem poledne se začali scházet závodníci a diváci Závodu pro šikovné pejsky. Ten se skládal ze čtyř disciplín a jednoho překvapivého úkolu. Při Poslušnosti rozhodčí Kristýna Rýglová hodnotila přivolání, chůzi u nohy, polohy sedni a lehni a odložení. Obratnost připravila a posuzovala Kateřina Kelblová a jednalo se o jednoduchý parkur složený z kladiny, áčka, tunelu a skokových překážek. V disciplíně Šikovnost měli závodníci předvést jakékoli tři triky v pořadí, jaké si sami zvolili. Jejich provedení a umělecký dojem hodnotila Helena Emmerová. Jako poslední prověřovala Kateřina Nováková teoretické znalosti závodníků a některé otázky byly opravdu zapeklité.

Všechny závodní týmy procházely jednotlivými stanovišti a body jim byly zapisovány do bodovacích lístků. Někomu šly skvěle překážky, jiný to však mohl dohnat na propracovaných tricích, takže šance na vítězství byly vyrovnané.

Na závěr jsme připravili tradiční překvapivý úkol. Pejsek měl za úkol najít svého páníčka mezi třemi osobami sedícími na židlích a schovanými pod stejnými dekami. U tohoto úkolu jsme se opravdu nasmáli. Většina pejsků svého pána našla bez problémů, ale někteří se zahalených postav báli, někteří měli takovou radost ze setkání, že páníčka povalili i se židlí.
Po skončení závodu začalo sčítání výsledků. Začalo se ochlazovat, tak přišly vhod grilované klobásy nebo horký čaj. Závodníci i návštěvníci měli možnost nakoupit pro své pejsky dobroty a hračky na stánku obchodu Supermazlík, nebo čerstvé kozí sýry od Kateřiny Novákové. Také naplnili velkou bednu potřebami pro pejsky v hospici občanského sdružení Dejte nám šanci. A aby jim nebyla dlouhá chvíle, přijela za námi Monika Kubíčková s manželem, dvěma kluky a dvěma pejsky Maylou a Hellíkem. Nejprve předvedli Monika s Maylou spoustu různých triků z dogdancingu, jako inspiraci pro závodníky na příští rok. Potom s Helíkem krásnou sestavu s růží a hudebním doprovodem. A nakonec nám ukázali, jakou rychlostí umí oba pejsci běhat agility.

Když byly výsledky sečteny a diplomy napsány, začalo se již velice rychle stmívat. Bohaté ceny, poháry a medaile se již rozdělovaly za pomoci baterek. Ale každý závodník něco dostal, tak byli všichni spokojeni.
V kategorii začátečníků vyhrála Závod pro šikovné pejsky Juta, fenka brabantíka, na druhém místě se umístila Rozinka, fenka australského ovčáka, a třetí byl krásný voříšek z útulku Jimmík, který se stal také sympaťákem závodu. V kategorii pokročilých zvítězila Aiko, podhalaňská ovčanda, druhý byl velký švýcarský salašnický pes Kuki a na třetím místě se umístil zlatý retriever Bruno. Rozdali jsme také speciální ceny za výkony v jednotlivých disciplínách: švýcarské ovčandě Biance za Poslušnost, boloňce Niki za Obratnost, borderkolii Belle za Šikovnost, malému münsterlandskému ohaři Darneymu (či spíše jeho paničce) za Znalosti a zlatému retrieverovi Brunovi, který povalil paničku, za Speciální úkol.
Za bohaté dárky a ceny pro závodníky bych chtěla poděkovat sponzorům: firmám HENRY SCHEIN s.r.o., jejíž pamlsky ve školičce používáme; HELP reality s.r.o., která poskytla technickou podporu, zázemí pro administrativní práce a poháry; Salonu Rubby v Lysovicích za poukazy na péči o závodníky; Centru péče pro mazlíčky, které svým poukazem odměnilo sympaťáka závodu; internetovému obchodu SUPERMAZLÍK za to, že nachystali balíček pro každého závodníka a vydrželi po celý den.

Velký dík patří také několika sponzorům, kteří chtěli zůstat v anonymitě, a celé řadě podporovatelů za pomoc při přípravě, tisku diplomů, půjčení vybavení, dodání medailí, provozování občerstvení atd.

Mně osobně se letošní Falcův memoriál moc líbil. Doufám, že tento pocit sdílí většina účastníků a že se už těší na příští ročník. Tak si v kalendáři zakroužkujte datum 6.11.2016.