Falcův memoriál 2014 (3.ročník)

ikona RSS Falcův memoriál 2014 (3.ročník)
Je to už tradice. Když na konci října skončí „školičkový" školní rok, dostanou žáci za odměnu příležitost zúčastnit se školního závodu - Falcova memoriálu, který se koná tradičně první neděli v listopadu v Kovalovicích. Mají možnost vyzkoušet si, co se ve školičce naučili, jak jim to půjde pod přísným zrakem rozhodčích a jak bude jejich pes reagovat na práci mezi tolika jinými spolužáky a jejich páníčky. Díky štědrým sponzorům dostanou všichni zúčastnění dárky a většinou si také užijí dobrou náladu a legraci.

Každý rok se snažíme připravit pro závodníky něco nového. Letos to byl nový Závod v poslušnosti podle ZOP, speciální disciplína na závěr celého dne a rozšířená možnost občerstvení včetně pamlsků pro pejsky.

Na rozdíl od loňského roku slibovala předpověď počasí suchý průběh. A nelhala, jen teploty byly opravdu poměrně nízké a sluníčko se na nás usmálo jen na chvilečku odpoledne.

Dopoledne patřilo Závodu v poslušnosti podle ZOP. Závodilo se v plném rozsahu podle Zkušebního řádu KJ Brno, i když Katka (Kateřina Kelblová), která byla rozhodčí, byla k některým věcem shovívavější, než skuteční rozhodčí. I tak ale šest závodníků předvedlo pěkné výkony. Všichni měli velmi pěknou chůzi u nohy i přivolání, skvěle zvládli nepříjemný materiál i přenášení. Někomu dělalo problémy odložení a určitě se zaměříme na povel „vstaň", který jsme asi málo cvičili. Byla mlha, mokro a sychravo a některým malým pejskům se nechtělo moc lehat, i když podložky byly povoleny. Ale všichni bojovali moc statečně. Závodu se zúčastnil německý ovčák, zlatý retriever, střední knírač, dva lvíčci a jeden malý kříženec. Vítězkou se stala Grace - střední kníračka, která se na závody přihlásila jako host.

V poledne se již mlha zvedla a scházeli se účastníci Závodu pro šikovné pejsky. Letos se jich přihlásilo 18 a rozdělili jsme je do dvou kategorií - začátečníci (chodí do školičky první rok) a pokročilí. Všichni absolvovali stejné disciplíny, jen hodnocena byla každá kategorie zvlášť. Skladba plemen byla opravdu různorodá. Nejmenší účastník, fenka pražského krysaříka, se schovávala před chladem v dece, důstojné chrtí dámy Molly a Annelee zvaly ke stánku Chrtů v nouzi, kde bylo možné koupit moc pěkné přívěšky a další dárky, obři jako Kuky (velký švýcarský salašnický pes) nebo oba Maxové (bernský salašnický pes a rhodézský ridgeback) sledovali to hemžení s bohorovným klidem. Všechna plemena vyjmenovat nelze, nejlépe je to vidět na fotkách.

Závodníci nejprve předváděli základy poslušnosti - chůzi na vodítku, povely sedni, lehni a odložení. Pak přešli k „parkuru", kde na ně čekaly skokové překážky, kladina, kruh a tunel. Aby se mohli zapojit i ti, kteří ještě nepřekonali strach u některé překážky, alternativně se nabízela i nízká lávka, průlez pneumatikou a krátký drátěný tunel. Následovala disciplína Šikovnost, ve které měli závodníci předvést 3 triky. Triky si volili psovodi sami, takže k vidění bylo podávání packy, ale i proskok obručí, válení sudů nebo slalom mezi nohama psovoda. Na posledním stanovišti se prověřovaly znalosti psovoda. Ukázalo se, že otázky na správnou výbavu do autobusu nebo očkování psa zvládli skoro všichni, příště musíme vymyslet něco těžšího.

Když všichni absolvovali čtyři základní disciplíny, čekala na ně ještě specialita. Přivolání po nepříjemném materiálu přes tři misky plné párků, granulí a konzervy s divočákem. Zásoby pochoutek byly velké, ale téměř všichni měli tak dokonalé přivolání, že misky obíhali, aby je nezdržovaly od rychlé cesty k páníčkovi. V závěru se však našli někteří, kteří pravděpodobně při čekání pochopili, že tady je možnost konzumace zdarma, a od misek je nebylo možné odvolat.
Přestávku, ve které se počítaly výsledky a psaly diplomy, vyplnila Karla Podešvová se svou fenkou flat coated retrievera Brixie, která převedla canisterapeutickou práci psem a ukázky loveckého výcviku. Představila Dornovu metodu a masáže psů a trpělivě odpovídala na otázky z publika. Měla také na výstavě informační místo, kde zájemcům poskytovala základní informace o krmení psů metodou BARF.

Poté přišla řada na tradiční tombolu. Ta je založená na věcech pro psy, které donesou závodníci a diváci. Za každou přinesenou věc dostanou lístek do tomboly, takže každý, kdo něco donese, si nakonec i něco odnese.

Na závěrečný nástup s vyhlašováním výsledků a předáváním cen přicházeli všichni už značně zkřehlí. Ale dárečky od sponzorů určitě potěšily. Kromě tašek s granulemi, krmivy, hračkami, knihami a dalšími věcmi, dostal každý pejsek malý dortík z dílny Kateřiny Novákové a podle reakce čtyřnohých závodníků to byl opravdu chutný dárek. Vítězové si odnášeli také malé poháry a medaile.

Kategorii začátečníků vyhrál lvíček Ryan z jihlavské školičky, v pokročilých byla na prvním místě Betynka (boloňský psík) ze školičky kovalovické. Zvláště oceněni byli i vítězové jednotlivých disciplin.

Za bohaté dárky a ceny pro závodníky bych chtěla poděkovat sponzorům: firmám HENRY SCHEIN s.r.o., jejíž pamlsky ve školičce používáme; Pučálka s.r.o., dodavateli granulí MARP a ARTEMIS; Candy, spol s.r.o. dovozci kanadských krmiv NUTRAM a K9 a hlavně dodavateli pamlsků Candies; Nakladatelství Plot, které vydává knihy se „psí" tématikou; HELP reality s.r.o., která poskytla a technickou podporu a zázemí pro administrativní práce; INOSTAVREAL s.r.o. za misky s dortíky a hračky; G3 s.r.o. a Biogrunt za vzorky produktů Ema; p.Libuši Sekaninové za poukázky na stříhání psů.
Velký dík patří také několika sponzorům, kteří chtěli zůstat v anonymitě, a celé řadě podporovatelů za pomoc při přípravě, tisku diplomů, půjčení vybavení, dodání pohárů a medailí, provozování občerstvení atd.

Myslím, že letošní ročník Falcova memoriálu se opravdu vydařil. Nezmokli jsme a zdálo se mi, že účastníci odcházeli sice vymrzlí, ale spokojeni po pěkně prožitém dni. A to je důležitější, než počet bodů nebo umístění.

Těším se, že příští rok přejde ještě více diváků i závodníků. Neváhejte a už dnes si napište do kalendáře datum 1. listopadu 2015.