Falcův memoriál 2019

ikona RSS Falcův memoriál 2019

Od jara do podzimu chodí lidé a jejich psí parťáci do Psí školičky BaF v Kovalovicích. Ve velkém oploceném sadu s hromadou barevných překážek prozkoumávají svět poslušnosti, psích sportů, pachových prací i jednoduché zábavy se psem. Lidé se učí, jak se svým psem mluvit, jak mu usnadnit vnímání složitého lidského života, jak pro něj být nejdůležitějším člověkem na světě. Pejsci se potkávají s jinými svého druhu, trénují porozumění lidským přáním a zjišťují, že za hodinu ve školičce se dá užít spousta legrace a sežrat hromada pamlsků.

A na konci podzimu mají všichni možnost předvést, co se naučili, na školním závodě - Falcově memoriálu. Ti nejpokročilejší v závodě podle Zkoušky ovladatelnosti psa (ZOP dle KJ Brno), ostatní v Závodě pro šikovné pejsky.

V neděli 20.10.2019 proběhl už osmý ročník tohoto závodu. Tentokrát nám mimořádně přálo počasí, odpolední teploty byly skoro letní. Přihlásilo se celkem 25 závodníků a přišlo také hodně diváků a fanoušků.

Ráno, ještě za mlhy, jsme se sešli s účastníky Závodu podle ZOP. Bylo jich devět. Paní rozhodčí Kateřina Kelblová pečlivě zhodnotila cviky individuální poslušnosti i cviky skupinové. Divácky nejatraktivnější bylo asi přenášení psů. Všichni závodníci se opravdu snažili, někomu to vyšlo lépe, někteří neměli svůj den. 

K prvnímu místu v průběhu závodu neochvějně mířil BOM Alwin Karla Hrabovského, ale při skupinovém odložení si chtěl jít popovídat ke svému jmenovci, a to ho nakonec odsunulo až na třetí příčku. Závodníci na prvních dvou místech skončili se stejným počtem bodů, rozhodoval tedy výsledek cviku přivolání. První byl Alwin Catherine Staff s Kristýnou Sekaninovou, druhá Aisha s Janou Janečkovou.

Všichni závodníci dostali batůžky plné dárků od sponzorů, první tři místa ještě další odměny, kokardy a vítěz pohár.

V poledne se sad naplnil větším počtem lidí. Závodu pro šikovné pejsky se zúčastnilo 16 týmů, které byly rozděleny do dvou kategorií. Začátečníci si mohli ještě pomáhat pamlsky a hodnoceni byli mírněji, na pokročilejší už byly rozhodčí přísnější. Týmy byly velmi různorodé. Závodili kříženci i nositelé výstavních úspěchů, malí i velcí, štěňátka i starší pejsci. Mezi lidskými závodníky bylo hodně dětí. Přijeli také dva závodníci z Psí školičky BaF v Bítovčicích (Jihlava).

Při registraci závodníci i diváci odevzdávali různé věci, které přinesli do sbírky. Tentokrát granule, konzervy, obojky, pelíšky, textil a další věci putovaly do 1. plyšového útulku, který měl na závodě i svůj stánek. Pro tento útulek jsme také na vstupném a za občerstvení vybrali 1.600,- Kč.

Závod se skládal ze čtyř disciplín a jednoho úkolu, který byl do poslední chvíle tajný. Při Poslušnosti rozhodčí Světlana Zouharová hodnotila přivolání, chůzi u nohy, polohy sedni a lehni a odložení. Obratnost připravila a posuzovala Tamara Šamánková a jednalo se o jednoduchý parkur složený z kladiny, áčka, tunelu a skokových překážek. V disciplíně Šikovnost měli závodníci předvést jakékoli tři triky v pořadí, jaké si sami zvolili. Jejich provedení a umělecký dojem hodnotila Helena Emmerová. Jako poslední prověřovala Magda Nováková teoretické znalosti závodníků a některé otázky byly opravdu zapeklité.

Všechny závodní týmy procházely jednotlivými stanovišti a body jim byly zapisovány do bodovacích lístků. Někomu šly skvěle překážky, jiný to však mohl dohnat na propracovaných tricích, takže šance na vítězství byly vyrovnané.

Na závěr přišla překvapivá disciplína s názvem Uzel. Pes s psovodem stáli na startovní čáře. Pomocník vzal hračku - uzel a položil ji asi 15 kroků od nich. Úkolem závodícího týmu bylo dostat hračku zpět za startovní čáru tak, aby se jí nedotkl psovod. Jakým způsobem to udělají, záleželo jen na psovodech. Někdo zvolil klasické vyslání psa a přivolání s hračkou. Jiní běželi se psem, tam pes uzel sebral a pak zase metelili zpět. Pokud pejsek hračku nechtěl zvednout, měli závodníci k dispozici větší vařečky, kterými mohli hračku nabrat a dopravit do cíle. Všem se měřil čas a body se pak přidělovaly podle pořadí časů. Musím říct, že mě velmi překvapilo, že poměrně hodně psů zvládlo uzel přinést bez pomoci páníčka.

Na konci závodu si paní rozhodčí Tamara adoptovala z 1. plyšového útulku, který byl partnerem letošního ročníku závodu, malého plyšového pejska Jaka, a společně s ním si vyzkoušela nástrahy celého závodu. Měli opravdu krásné odložení, ale chůze u nohy jim moc nešla. :-)

Po skončení závodu následovala přestávka. Na jejím začátku jsme měli možnost shlédnout moc pěknou dogdacingovou sestavu, kterou nám přišla předvést Petra Odložilová a její zlatý retrívr Bruno.

Zbytek přestávky jsme vyplnili konzumací polévek, kávy, čaje nebo buchet v kantýně, nákupem ve stánku Centra péče pro mazlíčky, adoptováním dalších plyšových pejsků a koupí reklamních předmětů a samozřejmě počítáním výsledků.

A pak už došlo na vyhlašování výsledků. Jak je na Falcově memoriálu zvykem, každý závodník něco dostal. Ti nejlepší si pak odnášeli také kokardy a poháry. Takovou nadílku bychom nezvládli bez našich štědrých sponzorů. Letos to byla firma NOVIKO s.r.o., jejíž pamlsky Calibra ve školičce používáme; HELP reality Brno s.r.o., která poskytla technickou podporu, zázemí pro administrativní práce, kokardy a poháry a pamlsky; Salon Rubby v Lysovicích, který přispěl dobrotami do naší kantýny a masovými dortíčky pro všechny závodníky; firma ARIA-CARDS s.r.o. se svými bloky a kalendáři a Centrum péče pro mazlíčky se speciálním balíčkem pro letošního sympaťáka.

A jak to vlastně dopadlo? V kategorii začátečníků vyhrál Závod pro šikovné pejsky jorkšírek Teddy, na druhém místě se umístil velmi mladý australský ovčák Jim a třetí byla kříženka Tara. V kategorii pokročilých zvítězil Balů (border kolie), na druhém místě byla kříženka Laika, a na znovu na třetím místě se umístil Alwin, belgický ovčák.

Rozdali jsme také speciální ceny za výkony v jednotlivých disciplínách: Týně (border kolie) za Poslušnost, křížence Fanynce za Obratnost, Ebby von Czech Meran (kooikerhondje) za Šikovnost, Brunovi (kříženec) či spíše jeho paničce za Znalosti a Laice (kříženec) za nejrychlejší přinesení uzlu. Poslední cenu si odnesl Balů, který se stal sympaťákem závodu.

Myslím, že tuhle neděli jsme si opravdu užili. Doufám, že příští rok se přihlásí i ti, kdo letos měli obavu, a že nás bude na Falcově memoriálu zase o něco více!

A tady si můžete prohlédnout fotky:

 Závod podle ZOP

 Závod pro šikovné pejsky 

A ještě směska