Falcův memoriál 2021

ikona RSS Falcův memoriál 2021
Od jara do podzimu chodí lidé a jejich psí parťáci do Psí školičky BaF v Kovalovicích. Ve velkém oploceném sadu s hromadou barevných překážek prozkoumávají svět poslušnosti, psích sportů, pachových prací i jednoduché zábavy se psem. Lidé se učí, jak se svým psem mluvit, jak mu usnadnit vnímání složitého lidského života, jak pro něj být nejdůležitějším člověkem na světě. Pejsci se potkávají s jinými svého druhu, trénují porozumění lidským přáním a zjišťují, že za hodinu ve školičce se dá užít spousta legrace a sežrat hromada pamlsků.
A na konci podzimu mají všichni možnost předvést, co se naučili, na školním závodě - Falcově memoriálu. Ti nejpokročilejší v závodě podle Zkoušky ovladatelnosti psa (ZOP dle KJ Brno), ostatní v Závodě pro šikovné pejsky.
V neděli 31.10.2021 proběhl už devátý ročník tohoto závodu. Po loňské covidové přestávce se všichni už moc těšili. Přihlásilo se skoro 40 závodníků a přišlo také hodně diváků a fanoušků. Počasí nám přálo, teploty sice nebyly vysoké, ale celý den svítilo sluníčko.
Ráno, ještě za mlhy, jsme se sešli s účastníky Závodu podle ZOP. Bylo jich sedm. Funkce rozhodčí se ujala Tamara Šamánková, která pečlivě hodnotila cviky individuální poslušnosti i cviky skupinové. Divácky nejatraktivnější bylo asi přenášení psů. Všichni závodníci se opravdu snažili, někomu to vyšlo lépe, někteří neměli svůj den.
Na prvním místě se umístil švýcarský ovčák Bad s Gitou Tomanovou, druhá byla labradorka Ori s Marcelou Medkovou a třetí malá kníračka Emy s Lenkou Martinčíkovou.
Všichni závodníci dostali batůžky plné dárků od sponzorů, první tři místa ještě další odměny, kokardy a vítěz pohár.
V poledne se sad naplnil větším počtem lidí. Závodu pro šikovné pejsky se zúčastnilo 27 týmů, které byly rozděleny do dvou kategorií. Začátečníci si mohli ještě pomáhat pamlsky a hodnoceni byli mírněji, na pokročilejší už byly rozhodčí přísnější. Týmy byly velmi různorodé. Závodili kříženci i nositelé výstavních úspěchů, malí i velcí, štěňátka i starší pejsci. Mezi lidskými závodníky byly také dětí. Přijeli také dva závodníci z Psí školičky BaF v Bítovčicích (Jihlava).
Při registraci závodníci i diváci odevzdávali různé věci, které přinesli do sbírky pro psí útulek Tibet (Bučovice - Marefy). Tentokrát to byl nejčastěji textil, deky, polštáře, savé podložky, desinfekční prostředky, ale samozřejmě také pamlsky, krmivo i jiné potřeby pro pejsky včetně vozíčku pro nějakého ochrnutého pejska. Pro tento útulek jsme také na vstupném a za občerstvení vybrali 4.500,- Kč.
Závod se skládal ze čtyř disciplín a jednoho úkolu, který byl do poslední chvíle tajný. Při Poslušnosti rozhodčí Světlana Zouharová hodnotila přivolání, chůzi u nohy, polohy sedni a lehni a odložení. Obratnost připravila a posuzovala Kateřina Kelblová a jednalo se o jednoduchý parkur složený z kladiny, áčka, tunelu a skokových překážek. Znalosti prověřovala Helena Emmerová a některé otázky byly opravdu zapeklité. V disciplíně Šikovnost měli závodníci předvést jakékoli tři triky v pořadí, jaké si sami zvolili. Jejich provedení a umělecký dojem hodnotila Tamara Šamánková.
Všechny závodní týmy procházely jednotlivými stanovišti a body jim byly zapisovány do bodovacích lístků. Někomu šly skvěle překážky, jiný to však mohl dohnat na propracovaných tricích, takže šance na vítězství byly vyrovnané.
Na závěr přišla překvapivá disciplína s názvem Parťák. Psovod měl společně se psem splnit několik úkolů, ovšem bez pamlsků a hračky. Schopnost sedět s páníčkem na karimatce, přejít lávku, prolézt krabici nebo se 10 vteřin vyvalovat na dece měla ohodnotit vzat mezi psem a jeho páníčkem v civilním životě. Nakonec to byla, zvláště na dece, parádní legrace.
Po skončení závodu následovala přestávka. V jejím jsme měli možnost shlédnout moc pěknou dogdacingovou sestavu, kterou nám přišla předvést Petra Odložilová a její zlatý retrívr Bruno. Vzápětí nastoupili čtyři žáci ze třídy dogdancingu a ohromili celé obecenstvo taneční sestavou ve stylu divokého západu. I tuto sestavu připravila paní učitelka Petra.
Zbytek přestávky jsme vyplnili konzumací polévky, klobásek, kávy, čaje nebo buchet a zákusků v kantýně, kterou letos celou profesionálně zabezpečil Lukáš Kvapil a Natálie Dzanová.
A pak už došlo na vyhlašování výsledků. Jak je na Falcově memoriálu zvykem, každý závodník něco dostal. Ti nejlepší si pak odnášeli také kokardy a poháry. Takovou nadílku bychom nezvládli bez našich štědrých sponzorů. Letos to byla firma NOVIKO s.r.o., jejíž pamlsky Calibra ve školičce používáme a velmi štědře obdarovala všechny závodníky a navíc i první tři ve všech kategoriích; BIOVETA a.s., která připravila balíčky pro závodníky na prvních třech místech ve všech třech kategoriích; HELP reality Brno s.r.o., která poskytla technickou podporu, zázemí pro administrativní práce, kokardy a poháry a pamlsky; firma ARIA-CARDS s.r.o. se svými bloky a kalendáři.
A jak to vlastně dopadlo? V kategorii začátečníků vyhrál Závod pro šikovné pejsky foxteriér Akim, na druhém místě se umístila velmi mladá malá kníračka Bekky a třetí byla šeltie Iška. V kategorii pokročilých zvítězil Denny (biewer yorkshire terier), na druhém místě byla kříženka Laika, a na třetím místě se umístil kříženec Shadow.
Rozdali jsme také speciální ceny za výkony v jednotlivých disciplínách: Akimovi (foxterier) za Poslušnost, malé kníračce Bekky za Obratnost, Baileymu (australský ovčák) za Šikovnost, vipetovi Bowiemu či spíše jeho paničce za Znalosti a Bonnie (AUO) a její paničce za spolupráci v disciplíně Parťák.
Poslední cenu si odnesla Sunny, která se stala sympaťákem závodu.
Myslím, že tuhle neděli jsme si opravdu užili. Doufám, že příští rok zase všechno takhle perfektně vyjde!