FALCŮV MEMORIÁL 2022

ikona RSS FALCŮV MEMORIÁL 2022

Když rozkvetou třešně v našem sadu, začíná školní rok Psí školičky BaF v Kovalovicích.
Stromy jsou němými svědky toho, jak sad zaplňují chlupáči nejrůznějších velikostí, plemen i věku spolu se svými majiteli, psovody, parťáky. Sledují, jak pod vedením učitelek na velkém oploceném prostranství s hromadou barevných překážek pronikají do tajů mezidruhové komunikace, poslušnosti, psích sportů, pachových prací i jednoduché zábavy se psem.
A na podzim, když zrají jablka a listí se barví do nádherných barev, přichází velké finále - školní závod Falcův memoriál, na kterém mají všichni možnost předvést, co se naučili.

V neděli 16.10.2022 proběhl už 10. ročník tohoto závodu.

Celkem se zúčastnilo 19 týmů, které závodily v kategorii Začátečníci (chodili do školičky prvním rokem) a Pokročilí. Kromě žáků kovalovické školičky měla zastoupení i Psí školička BaF v Bítovčicích, kterou reprezentovaly 4 týmy. Zastoupení plemen bylo velmi různorodé - od jorkšíra, mopse, papilona a pudlíka přes různé křížence až po australské ovčáky a dokonce československého vlčáka. Závodily také děti, ale ty měly úlevu jen v testu znalostí.

Závod se skládal ze čtyř disciplín a jednoho úkolu, který byl do poslední chvíle tajný. Při Poslušnosti rozhodčí Světlana Zouharová hodnotila přivolání, chůzi u nohy, polohy sedni a lehni a odložení. Obratnost připravila a posuzovala Kateřina Kelblová a jednalo se o jednoduchý parkur složený z kladiny, áčka, tunelu a skokových překážek. Znalosti prověřovala Helena Emmerová a některé otázky závodníky opravdu potrápily. V disciplíně Šikovnost měli závodníci předvést jakékoli tři triky v pořadí, jaké si sami zvolili. Jejich provedení a umělecký dojem hodnotila Tamara Šamánková.

O přestávce mohli závodníci, diváci i rozhodčí a pomocníci využít občerstvení v kantýně, kterou i letos celou profesionálně zabezpečil Lukáš Klapil. Pomáhala mu paní učitelka Kateřina Nováková a její dcera Šárka. Podávala se polévka, tousty s trhaným masem, káva, čaj, buchty a zákusky.

Veškerý výtěžek z prodeje se připojil ke sbírce, kterou jsme letos pořádali pro 1. plyšový útulek. Ten měl na závodě také svůj stánek, kde se nabízely hračky, kalendáře a různé reklamní předměty, ale i možnost adoptovat si plyšového pejska. Do sbírky přispívali závodníci i diváci hned při registraci, a to jak přímo peněžními částkami, tak i různým materiálem. Nakonec toho bylo plné auto a 4.200,-Kč.

Další možnost útraty se nabízela ve stánku Centra péče pro mazlíčky s potřebami, pamlsky a krmivem pro pejsky a také u stolečku s krásnými obojky a vodítky od firmy Northwear.

Po přestávce přišel čas na tajnou disciplínu, letos to byla Módní přehlídka. Psovod měl za úkol obléct pejskovi tričko, projít se s ním po „výstavním molu" a zase tričko svléknout, to vše v časovém limitu. Byli jsme připraveni na pejsky, kteří se nenechají obléknout nebo se v tričku nebudou ochotni pohybovat, ale k tomu vůbec nedošlo. Tuto disciplínu všichni zvládli na plný počet bodů a v limitu, někteří na molu vystřihli i taneční kreace. K celé přehlídce zněly super písničky jako na diskotéce a bavili se závodníci, diváci i rozhodčí.

Následovala přestávka ke spočítání výsledků, přípravě cen a diplomů. Tu vyplnila nejprve ukázka poslušnosti a triků v provedení Světlany Zouharové s Taiem (kříženec asi jako holandský ovčák) a Gabriely Sovově s Dennym (biewer yorkshire teriér), což byla moc hezká kombinace práce velkého a malého psa. Následovala taneční sestava Petry Obhlídalové s veteránem Brunem (zlatý retriever), na kterém jeho věk vůbec nebyl poznat; tančil jako pravý elegán.

A potom už jsme vyhlašovali výsledky. Hodnocení bylo těžké, protože u Začátečníků došlo k rovnosti bodů pro 1. a 2. a také pro 3. a 4. místo. Museli jsme tedy losovat.

V kategorii začátečníků skončil na prvním místě Max (biewer yorkshire teriér) s Nelou Mirčevovou těsně následován Theou (bílý švýcarský ovčák) se Simonou Frolichovou, na třetím místě Árny (papillon) s Michalou Vašíčkovou a na čtvrtém (se stejnými body) Rose (šeltie) s Jonášem Kláskem.
Nejlepší v kategorii pokročilých byla Sunny (zlatý retriever) s Renatou Klausovou, na druhém místě byla Dášenka (trpasličí pudl) s Emou Zemanovou a na třetím Bobina (border kolie) s Andreou Tlustou.
Rozdali jsme také speciální ceny za výkony v jednotlivých disciplínách: Cassii (sibiřský husky) za Poslušnost, Maxovi (biewer) za Obratnost, Baileymu (australský ovčák) za Šikovnost, bílé švýcarské ovčandě Thee či spíše její paničce za Znalosti
Sympaťákem závodu se stal mops Kuba, jehož panička vynaložila obrovské úsilí, aby bručouna přesvědčila k předvádění toho, co umí.
Poslední cenu si odnesla Zoe Pipová, která jako nejmladší účastnice statečně bojovala dokonce v kategorii Pokročilých.

Jak je na Falcově memoriálu zvykem, každý závodník něco dostal. Ti nejlepší si pak odnášeli také kokardy a poháry. Takovou nadílku bychom nezvládli bez našich štědrých sponzorů. Letos to byla firma NOVIKO s.r.o., jejíž pamlsky Calibra ve školičce používáme a která velmi štědře obdarovala všechny závodníky a navíc i první tři ve všech kategoriích; Lohmann & Rauscher Česká republika, která připravila balíčky pro závodníky na prvních třech místech v obou kategoriích a také pro vítěze disciplín a nejmladšího závodníka; BKR ČR, s.r.o. - výrobní závod VELUX ve Vyškově darovala krásný dárek pro Sympaťáka a celou řadu reklamních předmětů pro každého závodníka; Centrum péče pro mazlíčky darovalo vítězům poukázky na nákup zboží nebo služeb; firma Překážky Emmer vyrobila pro vítěze targety a přidala dárky pro všechny závodníky; nová firma Northwear darovala závodníkům na druhých místech krásná vodítka; tradiční sponzor HELP reality Brno s.r.o., která poskytla technickou podporu, zázemí pro administrativní práce, kokardy, poháry, knihy a batohy. Všem velice děkujeme a doufáme, že nám zachovají přízeň i do dalších ročníků.

Závod by rozhodně nemohl být tak skvělý, jak bezpochyby byl, bez všech rozhodčích, pomocníků i sympatizantů v zákulisí, kteří uklízeli sad a chaty, připravovali ceny a hudbu, fotografovali, a podporovali nás v rodinách. I k nim směřuje velké poděkování, že nám pomohli realizovat takovou akci.

Doufám, že jste si to všichni užili jako já. Doufám, že příští rok si to zopakujeme - třeba i s větším počtem závodníků.