Falcův memoriál - sedmý ročník

ikona RSS Falcův memoriál - sedmý ročník

Každý školní rok v Psí školičce BaF končí na podzim velkým školním závodem, který se jmenuje Falcův memoriál. Ani letos tomu nebylo jinak, a přestože jsme z původního termínu museli kvůli počasí závod přesunout, nakonec proběhl sedmý ročník úspěšně.

V neděli 4.11.2018 jsme se nejprve hned po ránu sešli se závodníky, kteří se přihlásili na Závod podle ZOP (tzn. Zkouška ovladatelnosti psa dle zkušebního řádu Kynologické jednoty Brno). Každý závodník předváděl ovladatelnost na vodítku i bez vodítka (chůze u nohy, obraty, polohy) samostatně, a potom také ve skupině. Součástí bylo i odložení psa, kdy se psovod od psa vzdálí. Psi museli s psovodem také projít nepříjemným terénem. Nakonec psovod a pomocník psy přenášeli. Všichni závodníci se opravdu snažili, někomu to vyšlo lépe, pro některé to bylo ještě těžké. Rozhodčí Tamara Šamánková se snažila posuzovat vlídně, ale spravedlivě.

Vítězem závodu se stala Argee (border kolie) s Annou Mertovou, na druhém místě byla Aisha (border kolie) s Janou Janečkovou a třetí se umístil Eddie (angl. kokršpaněl) s Hanou Pavloňovou. Tito tři závodníci už jistě v roce 2019 vyzkouší nějakou opravdovou zkoušku. Velmi pěkný výkon převedla i Šárka Nováková, nejmladší účastnice (11 let), s kříženkou Betynkou, která skončila čtvrtá. Ale i všichni ostatní si zaslouží pochvalu - labradorka Matylda, která cvičila moc pěkně, jen nezvládla odložení, velice mladý Haruki (akita inu), který se úplně klidně nechal přenášet, Juta (brabantík), která cvičit umí, ale tváří se u toho pěkně naštvaně, a nakonec i Fifinka, kterou panička přihlásila na jiný závod, než chtěla, ale statečně si to vyzkoušeli. Mezi závodníky byl i Tai s paní učitelkou Světlanou, vedli si velmi dobře, ale v pořadí hodnoceni nebyli (konflikt zájmů ;-) ).

Všichni závodníci dostali plné tašky dárků, první tři místa ještě další odměny, medaile a vítěz pohár.

A pak už mohla začít příprava na závod pro šikovné pejsky. Letos se přihlásilo 16 závodníků. Byli rozděleni na začátečníky a pokročilé. Všichni absolvovali stejné disciplíny, jen hodnocena byla každá kategorie zvlášť. Skladba plemen byla opravdu různorodá - border kolie, jorkšíři, jezevčík, appenzellský salašnický pes, kooikerhondje, stafordšírský bulteriér, labradorský i zlatý retriever, saluki, anglický kokršpaněl a samozřejmě i kříženci.

Při registraci závodníci i diváci odevzdávali různé věci, které přinesli do sbírky. Tentokrát granule, konzervy, obojky, textil a další věci putovaly do útulku v Blansku.

Závod se skládal ze čtyř disciplín a jednoho úkolu, který byl do poslední chvíle tajný. Při Poslušnosti rozhodčí Kateřina Nováková hodnotila přivolání, chůzi u nohy, polohy sedni a lehni a odložení. Obratnost připravila a posuzovala Tamara Šamánková a jednalo se o jednoduchý parkur složený z kladiny, áčka, tunelu a skokových překážek. V disciplíně Šikovnost měli závodníci předvést jakékoli tři triky v pořadí, jaké si sami zvolili. Jejich provedení a umělecký dojem hodnotila Petra Odložilová. Jako poslední prověřovala Magda Nováková teoretické znalosti závodníků a některé otázky byly opravdu zapeklité.

Všechny závodní týmy procházely jednotlivými stanovišti a body jim byly zapisovány do bodovacích lístků. Někomu šly skvěle překážky, jiný to však mohl dohnat na propracovaných tricích, takže šance na vítězství byly vyrovnané.

Na závěr přišla na řadu překvapivá disciplína s názvem „Věšák". Její autorkou i posuzovatelkou byla Světlana Zouharová. Psovod dostal na oči škrabošku a jeho pes si měl nechat na sebe „připevnit" čtyři cizí předměty. Šlo o sponky, kolíček, šátek, přívěsek, gumičku nebo čelenku do vlasů a podobně. Páníček měl pak v časovém limitu předměty na svém psovi poslepu najít. Byť se zdál úkol nejprve jednoduchý, ukázalo se, že někteří čtyřnozí závodníci se sebou nechtějí nechat moc manipulovat, jiní se předmětů zbavovali rychle sami. Nakonec však úkol skoro všichni splnili.

Po skončení závodu následovala přestávka, kterou jsme vyplnili konzumací polévek, kávy, čaje nebo buchet v kantýně, nákupem ve stánku Centra péče pro mazlíčky, focením portrétních fotografií s podzimními motivy a samozřejmě počítáním výsledků.

A pak už došlo na vyhlašování výsledků. Jak je na Falcově memoriálu zvykem, každý závodník něco dostal. Ti nejlepší si pak odnášeli také medaile a poháry. Takovou nadílku bychom nezvládli bez našich štědrých sponzorů. Letos to byla firma HENRY SCHEIN s.r.o., jejíž pamlsky ve školičce používáme; HELP reality Brno s.r.o., která poskytla technickou podporu, zázemí pro administrativní práce, medaile a poháry a pamlsky, které napekly Petra a Veronika Odložilovy; Salon Rubby v Lysovicích, který přispěl dobrotami do naší kantýny; firma ARIA-CARDS s.r.o. se svými bloky, pexesy, kalendáři, a omalovánkami a Centrum péče pro mazlíčky se speciálním psím jogurtem Yoggies.

V kategorii začátečníků vyhrála Závod pro šikovné pejsky labradorka Matylda, na druhém místě se umístila Nely, fenka jorkširského teriéra, a třetí byla Ebby von Czech Meran, kooikerhondje.

V kategorii pokročilých zvítězila border kolie Argee, na druhém místě byl kříženec Chico, a na třetím místě se umístila Danyia, elegantní saluka. 

Rozdali jsme také speciální ceny za výkony v jednotlivých disciplínách: Danyii (saluka) za Poslušnost, křížence Bety za Obratnost, Ebby von Czech Meran (kooikerhondje) za Šikovnost, stafordšírskému bulteriérovi Alwinovi Cetherine Staff (či spíše jeho paničce) za Znalosti. Poslední cenu si odnesla opět Ebby von Czech Meran (kooikerhondje), která se se svou mladou paničkou Adélkou Grósovou stala sympaťákem závodu.

Myslím, že se nám sedmý ročník nakonec zase povedl. Počasí bylo příznivé, dárky bohaté, polévky výborné .... Co více si přát?
Abychom se opět všichni potkali příští rok v říjnu na osmém ročníku Falcova memoriálu.