Falcův memoriál v babím létě

ikona RSS Falcův memoriál v babím létě

Nádherné počasí a sluncem prosvětlené barevné listí na stromech - to byla kulisa letošního (šestého) ročníku Falcova memoriálu, který se konal 15. října 2017 v Psí školičce BaF v Kovalovicích.

A také spousta závodníků a diváků, krásné výkony, vynikající atmosféra a legrace.

Úplně jsme si tak spravili chuť po loňském ročníku, kdy nám počasí nepřálo.

Dopoledne proběhl Závod v poslušnosti podle ZOP. Závodilo se v plném rozsahu podle Zkušebního řádu KJ Brno. Rozhodčí Kateřina Kelblová těsně před závodem povolila odměnit pejska pamlskem po každém cviku, což závodníci určitě uvítali. Všichni se snažili. Někomu šlo lépe přivolání, někomu chůze u nohy, většina zvládla dlouhodobé odložení, a všichni se nechali v klidu přenést pomocníkem. Závodu se zúčastnilo pět závodníků se psy různých plemen - dvě border kolie, francouzský buldoček, chodský pes a kříženec. Vítězkou se stala border kolie Argee s psovodkou Annou Mertovou. Neudělaly žádnou závažnou chybu a získaly 95 bodů.

Po skončení prvního závodu se začali scházet závodníci a diváci Závodu pro šikovné pejsky. Při příchodu se registrovali a do velké bedny skládali potřeby pro pejsky v hospici občanského sdružení Dejte nám šanci.

Letos se přihlásilo 22 závodníků. Rozdělili jsme je do dvou kategorií - začátečníci (chodí do školičky první rok) a pokročilí. Všichni absolvovali stejné disciplíny, jen hodnocena byla každá kategorie zvlášť. Skladba plemen byla opravdu různorodá - od velkého švýcarského salašnického psa, přes celou řadu kříženců, belgické ovčáky, border kolie, až po dvojici jorkšírů. Všechna plemena vyjmenovat nelze, ale můžete je vidět na fotkách.

Závod se skládal ze čtyř disciplín a jednoho úkolu, který byl do poslední chvíle tajný. Při Poslušnosti rozhodčí Kateřina Nováková hodnotila přivolání, chůzi u nohy, polohy sedni a lehni a odložení. Obratnost připravila a posuzovala Kateřina Kelblová a jednalo se o jednoduchý parkur složený z kladiny, áčka, tunelu a skokových překážek. V disciplíně Šikovnost měli závodníci předvést jakékoli tři triky v pořadí, jaké si sami zvolili. Jejich provedení a umělecký dojem hodnotila Helena Emmerová. Jako poslední prověřovala Magda Nováková teoretické znalosti závodníků a některé otázky byly opravdu zapeklité.

Všechny závodní týmy procházely jednotlivými stanovišti a body jim byly zapisovány do bodovacích lístků. Někomu šly skvěle překážky, jiný to však mohl dohnat na propracovaných tricích, takže šance na vítězství byly vyrovnané.

 

Na závěr přišla na řadu překvapivá disciplína s názvem Vodnář. Šlo o přenášení vody v malém kelímku s dírkou přes skokovou překážku a nízkou lavičku. Vodu přenášel psovod, ale dráhu museli překonat vždy člověk i pes. Každý tým nesl vodu celkem třikrát, na konci dráhy vždy vodu psovod vylil do misky, kterou po skončení disciplíny rozhodčí zvážil na digitální váze. Body se rozdělovaly podle množství přinesené vody.

Po skončení závodu následovala přestávka, kterou jsme vyplnili konzumací klobás, kávy, čaje nebo buchet v kantýně, nákupem ve stánku Centra péče pro mazlíčky, focením portrétních fotografií s podzimními motivy a samozřejmě počítáním výsledků.

A pak už došlo na vyhlašování výsledků. jak je na Falcově memoriálu zvykem, každý závodník něco dostal. Ti nejlepší si pak odnášeli také medaile a poháry. Takovou nadílku bychom nezvládli bez našich štědrých sponzorů. Letos to byla firma HENRY SCHEIN s.r.o., jejíž pamlsky ve školičce používáme; HELP reality s.r.o., která poskytla technickou podporu, zázemí pro administrativní práce, medaile a poháry; Salon Rubby v Lysovicích, který věnoval poukazy na péči o závodníky a psí dortíčky; e-shop Věrný přítel přispěl kostičkami a dárky pro první tři místa; firma ARIA-CARDS s.r.o. se svými bloky, kalendáři, pohlednicemi a omalovánkami a Centrum péče pro mazlíčky, které každému závodníkovi přispělo speciálním psím jogurtem.

V kategorii začátečníků vyhrála Závod pro šikovné pejsky belgická ovčačka Bria Domgor z Akademie Agora, na druhém místě se umístila Bellis, fenka čínského chocholatého psa, a třetí byla Zorka, kavalir king charles španěl. V kategorii pokročilých zvítězil zlatý retriever Bruno, na druhém místě byla Malibu, francouzská buldočka z Psí školičky v Jihlavě, a na třetím místě se umístil kříženec Jimmy, také z Psí školičky v Jihlavě.

Rozdali jsme také speciální ceny za výkony v jednotlivých disciplínách: fence francouzského buldočka Malibu za Poslušnost, anglickému kokršpanělovi Eddiemu za Obratnost, kříženci jménem Vlk za Šikovnost, americkému bezsrstému teriérovi Agimu (či spíše jeho páníčkovi) za Znalosti a border kolii Aishe za nejúspěšnější přenášení vody. Poslední cenu si odnesl kříženec Vlk z Akademie Agora, který se stal sympaťákem závodu.

Můj osobní pocit je, že to byl snad nejhezčí závod ze všech ročníků. Doufám, že tento pocit sdílíte. Takový závod bychom nemohli uspořádat bez celé řady podporovatelů. A tak bych chtěla poděkovat sponzorům (i těm, kteří chtěli zůstat v anonymitě) i všem ostatním za pomoc při přípravě, tisku diplomů, půjčení vybavení, provozování občerstvení atd.

Šestý ročník Falcova memoriálu skončil. Ale už teď se můžete těšit na další. Bude zase v říjnu a snad bude stejně skvělý, jako ten letošní.