Jak to bude v roce 2019 (26.2.2019)

ikona RSS Jak to bude v roce 2019 (26.2.2019)

Již brzy spustíme přihlašování na jedenáctý školní rok v naší Psí školičce BaF v Kovalovicích. Zde jsou základní informace o hodinách, do kterých se budete moci přihlásit.

Konkrétní hodiny budou otevřeny v případě, že se do nich přihlásí alespoň 4 žáci.

 Pokud máte zájem o speciální hodiny (ne běžné), počítejte s tím, že bude nutné, abyste docházeli pokud možno pravidelně a také doma se psem pracovali. Paní učitelka bude každou hodinu postupovat o kousek dál (jako v opravdové škole :-) ), a kdybyste přišli jen jednou za měsíc, byli byste pozadu.

Letos u nás bude učit Světlana, Kačka, Bára a Tamara.
Domluvili jsme se na předběžném harmonogramu.
SVĚTLANA - středa a čtvrtek odpoledne, sobota dopoledne
BÁRA - sobota odpoledne
KAČKA - pátek odpoledne, neděle odpoledne
TAMARA - neděle dopoledne

Letos se můžete přihlásit do těchto tříd:

BĚŽNÁ TŘÍDA (všechny učitelky)
Pejsci jsou rozděleni podle velikosti, stáří, případně pokročilosti. V každé třídě je 4-7 pejsků. Žáčci se učí, jak se chovat k ostatním lidem i psům, a páníčci, jak naučit svého čtyřnohého parťáka vše, co je nutné pro spokojený život. Učíme se odměňovat pamlsky i hračkou, chodit na vodítku i přinášet předměty, nosit košík i podávat packy, překonávat kladinu nebo tunel, i v klidu ležet na místě. Veškerá výuka probíhá bez fyzických korekcí a trestů, podle zásady, že nové chování může vzniknout pouze odměňováním toho, co chceme, aby pes dělal.
Tyto hodiny doporučujeme pro štěňata, pro psy, kteří přicházejí do naší školičky poprvé, a pro ty, kteří nemají zájem o speciálnější dovednosti nebo nemohou chodit pravidelně.

POSLUŠNOST (Tamara, Kačka, Světlana)
Tyto hodiny budou také rozděleny podle velikosti psů a budou více zaměřeny na konkrétní výcvik poslušnosti podle zkušebních řádů. Učitel vás zde také může připravit na některé základní zkoušky.

AGILITY (Bára)
Slovo „agility" znamená „obratnost, hbitost", ale také atraktivní a dynamický kynologický sport, který je v České republice již dobře zavedený. Vychází z parkurového skákání a stejně jako při tomto jezdeckém sportu je cílem závodníků v agility překonat překážky rozestavěné na ploše v daném pořadí, pokud možno bez chyb a v co nejkratším čase.
Na parkuru se používají různé druhy překážek: od jednoduché skokové překážky se shazovací laťkou přes kruh, probíhací překážky jako tunely a slalom, až po překážky zónové - kladina, šikmá stěna (áčko), houpačka.
V našich hodinách se seznámíme se základy agility. Psi se naučí samostatně překonávat jednotlivé překážky i krátké sekvence. Psovodi se pak naučí, jak psa správně povely a pohyby těla vést, aby se mu nepletli do cesty. A protože je agility zátěžový sport, budeme se věnovat také správné přípravě psa na výkon - naučíme se jej protáhnout a zapracujeme na správné technice skoku, abychom minimalizovali pravděpodobnost zranění.
V případě dostatečného počtu zájemců rozdělíme hodiny na začátečníky a pokročilé.

PACHOVÉ PRÁCE (Tamara)
Čich je pro psa nejdůležitější smysl. A v lidském prostředí, které preferuje zrak, je často využíván jen minimálně. Přitom jeho tréninkem můžete psa velmi dobře zabavit, odčerpat přebytečnou energii a ještě se stát skvělým parťákem.
Pachové práce nacházíme v mnoha psích sportech - jako stopování, vyhledávání osob, rozlišování jednotlivých pachů nebo vyhledávání konkrétních pachů v terénu, v budově nebo v předmětech.
V našich hodinách se naučíme, jak vysvětlit psovi, že máme zájmem o jeho čichové schopnosti, ukážeme si základy stopování i vtištění různých pachů. Pro pokročilejší můžeme vyzkoušet nosework, přesné stopování nebo hledání osob v tréninku.
Na plemeni, věku ani zkušenostech nezáleží.

DOGDANCING (Tamara)
Dogdancing může být sportovní disciplína, ale také vynikající relax a zábava, kterou lze provozovat s jakýmkoli psem a téměř kdekoli. Základem dogdancingu jsou cviky a triky, které pes provádí pod vedením svého psovoda za doprovodu hudby. Je povolena celá škála pohybů od chůze u nohy přes otočky, slalom mezi nohama, couvání, podávání pacek, panáčkování, až po válení sudů, skákání přes ruce nebo nohy psovoda apod. I v tomto sportu se skládají zkoušky, a to ve čtyřech divizích, které se od sebe liší povinnými cviky, a ve třech úrovních obtížnosti.
V našich hodinách se zaměříme na cviky a triky, které se budeme učit buď naváděním (luring), nebo tvarováním (shaping). Pokročilejší můžeme dovést až ke složení zkoušky v některé z divizí.

OBEDIENCE (Tamara)
Obedience je v České republice poměrně mladý, ale již velmi rozšířený sport. Toto slovo znamená „poslušnost" nebo „ovladatelnost". V každé ze čtyř úrovní obtížnosti provádí psovod se psem 9 cviků, například chůzi u nohy, aport, vyslání do čtverce, dlouhodobé odložení, odložení za pochodu, rozlišení předmětu psovoda a podobně. Poslední částí hodnocení je celkový dojem z práce psa a psovoda.
Při zkouškách a závodech se přihlíží k tělesné konstituci psa a k plemeni, proto je možné tento sport provozovat s jakýmkoli pejskem. Také povely si volí psovod sám, nejsou předepsány. Za to je ale přesně předepsáno, jak mají jednotlivé cviky vypadat a pes je musí provádět opravdu přesně a při tom radostně. Závody a zkoušky se pořádají jak venku, tak i v halách.
V našich hodinách se seznámíme s úplnými základy. Naučíme se, jak mají vypadat jednotlivé cviky v základním stupni obtížnosti. U každého si ukážeme postupy, jak dosáhnout správného provedení. Řekneme si, jak psa motivovat a odměňovat, a jak to udělat, aby to psa opravdu bavilo. A pak už to záleží jen na vás. Budete-li chtít, připravíme vás na závody (zkoušky) v kategorii OBZ.

HRY SE PSY (Světlana)
Hodiny jsou určený pro ty, kteří neplánují se psem dělat zkoušky, ale stejně mají zájem svého čtyřnohého kamaráda rozvíjet. Formou hry naučíme psa triky, prvky z dogdancingu, ukážeme si různé formy hlavolamů pro psy, naučíme psa koncentraci a spolupráci se svým pánečkem.
Vše bude probíhat formou pozitivní motivace, takže hodně pamlsků s sebou:-)
V těchto hodinách neočekávejte trénink poslušnosti ani cvičení na překážkách.

PRO STRAŠPYTLÍKY (Světlana)
Máte bázlivého pejska, který štěká a má tendence utíkat při sebenepatrnějším zvuku? Reaguje bázlivě na cizí lidi? Jestli máte chuť a trpělivost zbavit vašeho pejska bázlivosti, tak se můžete přihlásit do hodin určených speciálně pro ně. Hodiny budou zaměřený na odstranění projevů bázlivosti pomoci speciálních cvičení a her. Ve skupině bude maximálně 5 psů.

HODINY PRO PSY SE STRACHOVOU AGRESÍ (Světlana)
V letošním roce můžete zkusit se Světlanou napravit nežádoucí chování vašeho psa - „strachovou agresi" na psy (případně lidi).
Agrese na psy může být podmíněná nedostatečnou socializaci od štěněcího věku nebo také špatnou zkušeností. Nedostatečný kontakt štěněte s ostatními psy způsobí, že do budoucna si nese chybnou komunikaci se svým druhem, neumí se orientovat při běžných psích komunikačních signálech, což ve finále vypadá tak, že pes štěká na vodítku, škube sebou a svým chováním vyprovokuje i klidného psa k jeho usměrnění. Pes, který již byl napaden, se vůči ostatním psům projevuje zastrašujícím štěkáním nebo dorážení.
V hodinách zaměřených na eliminace těchto projevu se zaměříme na práci se psem, postupně psa naučíme správným reakcím a fungování v kolektivu. Formou hry a práce se svým psem, v kolektivu klidných psů, budeme pomalinku odbourávat všechny negativní reakce u pejska na jiné psy.
Je to ale práce, vyžadující velkou dávku trpělivosti a důslednosti od majitele. Nečekejte stisknutí zázračného knoflíku, čekejte návody, vysvětlení a hromadu úkolů pro domácí práci.
Tyto hodiny budou zpočátku hodně individuální, proto po přihlášení budete kontaktovat přímo paní učitelku a domluvíte se s ní na postupu.