Jaké pamlsky si mám vzít na cvičení?

ikona RSS Jaké pamlsky si mám vzít na cvičení?

Nejobvyklejší odměnou při výcviku jsou pamlsky. Snadno se s nimi manipuluje a nenarušují psovi soustředění na cvik. Je však třeba mít na paměti několik pravidel.

Především si musíme uvědomit, že rozhodnutí o tom, co je pro psa odměnou a jakou hodnotu ten který pamlskem má, nezáleží na nás, ale na psovi. Názor páníčka a jeho psa na pamlsky se může značně lišit. Proto vyzkoušejte co největší škálu druhů pamlsků a dávejte dobrý pozor, jak vás pes na pamlsky reaguje. Slupne je ihned a rozhlíží se, kde jsou další? Sice pamlsek sní, ale dál se o vaši ruku nezajímá? Ponechá pamlsek bez povšimnutí? Podle toho poznáte, je-li pro něj pamlsek odměnou a jak atraktivní (jakou má hodnotu).

DRUHY PAMLSKŮ

Piškoty (včetně těch psích)
To by měla být spíš nouzovka, má-li pes menší zažívací potíže. Sice nesmrdí a nešpiní kapsy, ale jsou to samá mouka a cukr, lepí se na zuby a dost se po nich tloustne, takže ze zdravotních důvodů nejsou příliš vhodné.

Granule
Můžete použít jiné, než které má pes běžně v misce. Dobré jsou třeba poloměkké, za studena lisované. Moc nesmrdí ani nešpiní kapsy, víte, co v nich je, protože na pytli je uvedeno složení. Mají pro psa obvykle nižší hodnotu, než některé z dalších pamlsků, a je třeba dohlédnout na to, aby pes v průběhu cvičení dostatečně pil.

Komerční pamlsky
Je třeba si vždy přečíst uvedené složení a vybírat takové, kde je co nejméně barviv, konzervantů a jiné chemie. Lepší jsou malé kousky nebo takové, které se dají snadno rozdělit. Upřednostněte měkkou konzistenci, ať je nemusí pes moc kousat. Vyzkoušejte více druhů - rybí, jehněčí, hovězí.... Nevýhodou je obvykle vyšší cena.

Maso a vnitřnosti, většinou vařené
Srdíčka, žaludky, dršťky, případně běžné maso. Také nesolené škvarky. Psi je obvykle přijímají velmi rádi, bývají to odměny s vysokou hodnotou. Ovšem manipulace je trochu problematická, budete mí špinavé ruce a kapsu (pamlskovník). Doporučuji také nejprve vyzkoušet malé množství, abyste zjistili, zda nebude mít pejsek střevní potíže (zejména tučné škvarky můžou vyvolat průjem).

Sušené pamlsky
Nejčastěji plíce, ale používají se třeba i nastříhaná střívka, a samozřejmě sušené maso různých druhů. V obchodech je velká nabídka, ale můžete sušit i doma v sušičce. Tyhle pamlsky mají psi obvykle velmi rádi, jen příprava je trošku komplikovanější. I když kupujete už usušené, je třeba je doma nakrájet na malé kousky.

Pečené „sušenky"
Dají se koupit obchodech nebo upéct doma podle některého z receptů na internetu. Psi je mají většinou velmi rádi, nešpiní to kapsy a přesně víte, co v nich je.

Sýry
Sýry jsou také většinou oblíbené. Snadno se porcují na malé kousky, jsou vidět, voní. Jen dávejte pozor na obsah tuku a soli, je to docela kalorická bomba. Pokud váš 10kilový pes sní 10 dkg sýra, je to stejném jako kdyby 75kilový člověk snědl tři čtvrtě kila.

Uzeniny
Uzeniny nejsou zdravé ani pro lidi, takže samozřejmě ani pro pejsky. Obsahují koření a sůl. Pokud ovšem výjimečně použijete při cvičení kvalitní párek, určitě psa na místě neotrávíte. Ale měla by to být mimořádná odměna jen za mimořádné výkony, podávaná v malinkých kouscích. A zase myslete na poměr váhy snězeného párku k váze psa.

Zvláštnosti
Ale pořád platí, že každý pes je originál, takže použijte cokoli, co má váš pes rád. Viděla jsem už cvičit psy na suchý rohlík, mrkev nebo jablko, a taky čivavu na burizony.

VELIKOST PAMLSKŮ

Pamlsky by měly být tak velké, aby je pes nemusel kousat a zdržovat se tím, ale spolkl je a hned mohl pokračovat v práci. U velkého psa je to zhruba velikost nehtu u palce, u malého psa nehtu na malíčku. Doporučuji připravit si (naporcovat) pamlsky dopředu, abyste se tím při výcviku nemuseli zdržovat.

A KAM S NIMI?

Do kapsy - budete tam mít drobečky, případný zapomenutý páreček dá vašemu oděvu zajímavou vůni, ale pro běžné cvičení je to asi nejlepší volba. Viděla jsem ušité speciální „kapsy do kapsy", které se suchým zipem připevní do vnitřku běžné kapsy. Po cvičení pak stačí vyndat a vyčistit „pamlskovou" kapsu. Střídejte levou a pravou kapsu, ať si pejsek nezvykne, že pamlsky jsou vždy na jedné straně.
Do pamlskovníku - speciálně ušité sáčky, většinou s nějakým uzávěrem, které je možné zavěsit na opasek. To je docela praktické řešení. Dejte pozor, ať se pamlskovník dá dobře zavírat (abyste pamlsky netrousili nebo aby vám tam pes nestrčil hlavu sám) a ať je upevnění spolehlivé (ať pamlskovník neztratíte celý). Je vhodné umístění pamlskovníku střídat, aby si pes nezvykl, že pamlsky přicházejí vždy ze stejného místa.
Do sáčku - šustí, zaměstnává vaši ruku, může vypadnout, skoro nejméně vhodná možnost.
Do krabičky - můžete mít větší množství pamlsků připravené v krabičce a v průběhu cvičení si je „překládat" do kapsy nebo pamlskovníku. Krabička by měla být dobře uzavíratelná. Mít pamlsky v krabičce přímo při cvičení není praktické, protože buď chodíte s otevřenou krabičkou a pamlsky můžete vysypat, nebo se stále zdržujete otvíráním.