Mrazivý Falcův memoriál 2016

ikona RSS Mrazivý Falcův memoriál 2016

Každý rok první víkend v listopadu pořádá Psí školička BaF školní závod - Falcův memoriál. Je to závod, který má být pro žáky školičky odměnou a také možností, jak předvést to, co se v průběhu roku naučili.

Letos nám to 6. listopadu na první pokus nevyšlo, počasí bylo proti. Další neděli 13. listopadu se na nás smálo sluníčko celý den, ale bylo už hodně zubaté a ledový vítr dával vědět, že zima je už za dveřmi. Zapojili jsme čepice a rukavice a užili jsme si závod i v zimě.

První část Falcova memoriálu je Závod v poslušnosti podle ZOP. Závodilo se v plném rozsahu podle Zkušebního řádu KJ Brno. Rozhodčí Marcela Nalezená z KK Královo Pole (poskytla také pohár pro vítěze) každému závodníkovi vysvětlila, v čem chybuje a co ještě musí docvičit. Nejčastěji psovodi buď zapomínali při chůzi u nohy psovi velet, nebo na něj moc mluvili. Také dlouhodobé odložení bylo pěkným oříškem. Gordonsetr Dag se například rozhodl, že odložení je nejvhodnější doba k vyválení se v přimrzlé trávě. Naopak přenášet cizí osobou se nechali všichni velmi ochotně. Závodu se zúčastnilo pět závodníků se psy různých plemen - německý ovčák, dva zlatí retrievři, australský ovčák a gordonsetr. Nejlépe si vedl Kim, německý ovčák.

Po skončení prvního závodu se začali scházet závodníci a diváci Závodu pro šikovné pejsky. Při příchodu se registrovali a do velké bedny skládali potřeby pro pejsky v hospici občanského sdružení Dejte nám šanci.

Závod se skládal ze čtyř disciplín a jednoho úkolu, který byl do poslední chvíle tajný. Při Poslušnosti rozhodčí Kateřina Nováková hodnotila přivolání, chůzi u nohy, polohy sedni a lehni a odložení. Obratnost připravila a posuzovala Kateřina Kelblová a jednalo se o jednoduchý parkur složený z kladiny, áčka, tunelu a skokových překážek. V disciplíně Šikovnost měli závodníci předvést jakékoli tři triky v pořadí, jaké si sami zvolili. Jejich provedení a umělecký dojem hodnotila Helena Emmerová. Jako poslední prověřovala Magda Nováková teoretické znalosti závodníků a některé otázky byly opravdu zapeklité.
Všechny závodní týmy procházely jednotlivými stanovišti a body jim byly zapisovány do bodovacích lístků. Někomu šly skvěle překážky, jiný to však mohl dohnat na propracovaných tricích, takže šance na vítězství byly vyrovnané.

Na závěr přišla na řadu překvapivá disciplína s názvem Aportér. Pes s psovodem stáli na startovní čáře. Pomocník vzal měkkou pletenou hračku a položil ji asi 20 kroků daleko před ně. Úkolem závodícího týmu bylo dostat hračku zpět za startovní čáru tak, aby se jí nedotkl psovod. Jakým způsobem to udělají, záleželo jen na psovodech. Někdo zvolil klasické vyslání psa a přivolání s hračkou. Jiní běželi se psem, tam pes hračku sebral a pak zase metelili zpět. Pokud pejsek hračku nechtěl zvednout, měli závodníci k dispozici velké jídelní hůlky, kterými mohli hračku nabrat nebo napíchnout a dopravit do cíle. Všem se měřil čas a body se pak přidělovaly podle pořadí časů. Musím říct, že mě velmi překvapilo, že většina psů zvládla hračku přinést, nešťastníků, kteří museli bojovat s hůlkami, bylo jen pár.

Po skončení závodu jsme si dali hodinovou pauzu, aby rozhodčí mohly spočítat výsledky a nachystat ceny. Někdo se šel ohřát do auta, někteří odjeli do teplé restaurace, otužilci si dali v chatě kafe nebo čaj a koupili grilovanou klobásu.

Se zacházejícím sluncem jsme začali vyhlašovat výsledky a rozdávat ceny. Jak už je na Falcově memoriálu zvykem, každý z jednadvaceti závodníků něco dostal. To je možné jen díky sponzorům, kteří nám na závod přispívají pamlsky, hračkami nebo dalšími dárky. Letos to byla firma HENRY SCHEIN s.r.o., jejíž pamlsky ve školičce používáme; HELP reality Brno s.r.o., která poskytla technickou podporu, zázemí pro administrativní práce a poháry; Salon Rubby v Lysovicích, který věnoval poukazy na péči o závodníky a psí dortíčky; e-shop Věrný přítel přispěl kostičkami a dárky pro první tři místa; firma ARIA-CARDS s.r.o. se svými bloky, kalendáři, pohlednicemi a omalovánkami.

V kategorii začátečníků vyhrál Závod pro šikovné pejsky Matthew, nova scotia duck tolling retrívr (toller) z Psí školičky v Soběšicích, na druhém místě se umístila Eli, fenka bearded kolie, a třetí byl kříženec jack russell teriéra Arnni. V kategorii pokročilých zvítězil Jack, labradorský retrívr z Psí školičky v Jihlavě, druhý byl belgický ovčák malinois Sid. Na třetím místě se umístil boloňský psík Niky z Psí školičky v Jihlavě. Rozdali jsme také speciální ceny za výkony v jednotlivých disciplínách: border kolii Mie za Poslušnost, jezevčíkovitému Badymu za Obratnost, mopsovi Teddymu za Šikovnost, křížence Betynce (či spíše její paničce) za Znalosti a labradorskému retrívrovi Jackovi za nejrychlejší přinesení hračky. Poslední cenu si odnesl velký švýcarský salašnický pes Kuky, který se stal sympaťákem závodu.

Doufám, že většina závodníků přežila chladné počasí při závodě ve zdraví a že byli spokojeni tak, jako já. Velké poděkování patří kromě vyjmenovaných sponzorů také těm, kteří chtěli zůstat v anonymitě, a celé řadě podporovatelů za pomoc při přípravě, tisku diplomů, půjčení vybavení, provozování občerstvení atd.

A jak už to bývá, pátý ročník skončil a už se těšíme na šestý. Abychom neumrzli a bylo déle světlo, zvolili jsme tentokrát termín o měsíc dříve. Napište si do kalendáře datum 8. října 2017.