Speciální kurz - OBEDIENCE

ikona RSS Speciální kurz - OBEDIENCE

Obedience je v České republice poměrně mladý, ale již velmi rozšířený sport. Toto slovo znamená „poslušnost" nebo „ovladatelnost". V každé ze čtyř úrovní obtížnosti provádí psovod se psem 9 cviků, například chůzi u nohy, aport, vyslání do čtverce, dlouhodobé odložení, odložení za pochodu, rozlišení předmětu psovoda a podobně. Poslední částí hodnocení je celkový dojem z práce psa a psovoda.

Při zkouškách a závodech se přihlíží k tělesné konstituci psa a k plemeni, proto je možné tento sport provozovat s jakýmkoli pejskem. Také povely si volí psovod sám, nejsou předepsány. Za to je ale přesně předepsáno, jak mají jednotlivé cviky vypadat a pes je musí provádět opravdu přesně a při tom radostně.

Závody a zkoušky se pořádají jak venku, tak i v halách.

V našich hodinách se seznámíme s úplnými základy. Naučíme se, jak mají vypadat jednotlivé cviky v základním stupni obtížnosti. U každého si ukážeme postupy, jak dosáhnout správného provedení. Řekneme si, jak psa motivovat a odměňovat, a jak to udělat, aby to psa opravdu bavilo. A pak už to záleží jen na vás. Budete-li chtít, připravíme vás na závody (zkoušky) v kategorii OBZ.

Tyto speciální hodiny budou probíhat v trošku jiném režimu než běžné hodiny ve školičce. Pokud se na hodiny přihlásíte, zaplatíte si 5 hodin najednou - to bude jedna část kurzu. Hodina bude vždy jednou za týden podle rozvrhu, který sestavím až po přijetí všech přihlášek. Bude zapotřebí, abyste opravdu na těchto pět hodin přišli, protože výuka bude pobíhat podle časového plánu a nebude možné se vracet zpět, kvůli někomu, kdo minule chyběl. Stane-li se, že opravdu z vážných důvodů nebudete moci přijít (nemoc psovoda nebo psa), budete mít po skončení pětitýdenního kurzu možnost přijít na jeden náhradní termín. Pak bud následovat další pětihodinový (pětitýdenní) pokračovací kurz. Výjimky připouštím pro fenu, která začne hárat nebo dlouhodobé vážné onemocnění psa nebo psovoda. V těchtopřípadech se domluvíme na individuálním řešení.

Hodiny povede Tamara Šamánková. Jak vypadá provení zkoušky OB1s jejím kokršpanělem Bardem se můžete podívat zde.